اعداد و حروف در کارت گرافیکی چیست؟ نکاتی که باید درباره کارت های گرافیکی بدانید

//اعداد و حروف در کارت گرافیکی چیست؟ نکاتی که باید درباره کارت های گرافیکی بدانید

اعداد و حروف در کارت گرافیکی چیست؟ نکاتی که باید درباره کارت های گرافیکی بدانید

هرسال کارت گرافیک های قدرت مندی به بازار می آیند و معمولا افراد ناوارد آن ها را به حجم گیگ می شناسند مانند یک گیگ دوگیگ … و این همه ی داستان نیست هر کارت گرافیکی مشخصات خاص خودش را دارد بگذارید کمی برایتان مقدمه بگوییم و بعد به اصل مطلب برسیم.

کارت گرافیک ها وظیفه پردازش تصویرها را در یک کامپیوتر بر عهده دارند این سیستم کامپیوتری تنها کامپیوتر شخصی ما را شامل نمی شود بلکه سرورهای شبکه های کوچک و بزرگ و مراکز داده را نیز شامل می شود. شاید از خود بپرسید که آیا در مراکز داده هم FIFA بازی می کنند؟ خوب، شاید بلی! اما در ابتدا باید از خود پرسید که در هر صورت یک کاربر اگر بخواهد کاری را با کامپیوتر خود انجام دهد در ابتدای مسیر نیاز به تصاویری دارد که بر روی صفحه نمایش آن شکل می گیرد و پردازش این تصاویر توسط کارت گرافیکی و یا چیپ گرافیکی انجام می گیرد.

هر کارت گرافیک بستگی به کاری که انجام می دهنده فن های خنک کننده مختصر به خودشان را دارند (کوچیک بزرگ یا به یک خنک کننده Passive یا همان بدون فن خنک کننده اکتفا کرده باشد)

همانطور که می دانید وقتی حرف از رساندن پردازش های تصویری به صفحه نمایش به میان می آید باید رابط هایی هم باشند! در اینجا کارت گرافیک (و یا خروجی گرافیکی) می تواند دارای یکی از خروجی های تصویری DVI ، D-sub ، HDMI و Display Port باشد که هر کدام کارایی و مشخصات مخصوص به خود را دارند.

کارت گرافیک ها هم مانند CPU ها دارای پردازشگر هستند که با آن GPU (Graphics Processing Unit) می گویند هسته گرافیکی هر GPU دارای فناوری ساخت خاص خودش بوده و متشکل از چند صد میلیون تا چند میلیارد ترانزیستور است. مشخصات این هسته پردازشی معمولاً شامل، کلاک هسته یا همان فرکانس کاری در حالت عادی و توربو است که وارد این مبحث نمی شویم. اما بخش های دیگری نیز وجود دارد از قبیل مدار تأمین کننده توان مورد نیاز کارت گرافیکی، پورت های تأمین توان، خازن ها و… و یکی از مهم ترین بخش های کارت گرافیکی که همان چیپ های حافظه مورد استفاده در این قطعه دوست داشتنی به شمار می رود که موضوع مقاله پیش رو را نیز در بر می گیرد.

حافظه کارت گرافیک

اید تا کنون این حرف را از فروشندگان قطعات سخت افزاری در خصوص کارت گرافیکی شنیده باشید که برای نشان دادن قدرت و کیفیت یک کارت از اصطلاحاتی مانند: این کارت ۱ است و آن کارت ۲ است و فلان کارت ۴…

بگذارید ماهیت وجودی حافظه را در کارت های گرافیکی روشنتر کنیم. شما بازیخور عزیز، بله دقیقاً خود شما را عرض می کنیم! هنگامیکه بر روی یک بازی مورد نظر خود کلیک می کنیم، در ابتدا اطلاعات آن از هارددیسک خوانده و بر روی رم بارگذاری و به پردازنده مرکزی فرستاده می شود. پردازنده مرکزی با علم به اینکه این پردازش ها مختص کارهای گرافیکی است دستور می دهد تا پردازش های مذکور راهی کارت گرافیکی شوند. در این بین پردازنده گرافیکی یا همان GPU اقدام به پردازش داده های رسیده می کند اما این داده ها خام بوده و باید در محلی ذخیره شوند تا با داده های دیگر ادغام و برای ارسال به واحد خروجی آماده شوند.

این مکانی که پردازنده برای بارگذاری داده ها انتخاب می کند همان حافظه کارت گرافیکی است. حافظه کارت گرافیکی دارای مشخصات خاص خود است. این مشخصات شامل: مقدار فیزیکی حافظه، فرکانس حافظه، رابط حافظه و نسل حافظه است.

مقدار حافظه دقیقاً با همان فضای مورد استفاده شما در HDD ها یا همان هارددیسک ها یکسان است.

رای تعیین مقدار حافظه گرافیکی از همان استاندارد همیشگی یعنی مگابایت و گیگابایت بهره گرفته می شود. وقتی می گوییم فلان کارت گرافیکی دارای یک گیگابایت حافظه است، به این معنی است که این کارت دارای ۸۵۸۹۹۳۴۵۹۲ بیت سلول حافظه است. حال چه شد که از گیگابایت به بیت آمدیم؟ مثالی برایتان می زنم، شما وقتی می روید یک کیلوگرم برنج می خرید، هر کیلوگرم دارای ۱۰۰۰ گرم است، با فرض اینکه هر برنج یک گرم وزن داشته باشد، پس؛ یک کارت گرافیک یک گیگابایتی ۸۵۸۹۹۳۴۵۹۲ بیت دارد. بیت واحد اصلی در ذخیره سازی داده ها در یک کامپیوتر است.

هر پردازش در کارت گرافیک نیاز به این بیت ها دارد و در هنگام نیاز دوباره فراخوانی گردد تا اطلاعات پردازشی در رابطه با پردازش تصویر بارگذاری شوند و در صفحه نمایش نشان داده شوند.

و شاید از خودتون بپرسید که من چند گیگ نیاز دارم برای کارت گرافیک خب این بستگی به خودتون داره که چه کاری بخواهید انجام دهید اگر صفحه نمایش بزرگ و با رزولوشن بالا دارید خب مسلما نیاز به حجم گیگ بالاتر دارید مقدار حافظه گرافیکی، به طور کاملاً مستقیم، به اندازه صفحه نمایش شما (که بر حسب اینچ است) ، رزولوشن تصویر (که بر حسب پیکسل است) و تنظیمات اجرای تصاویر مثل Anti-Aliasing یا … بستگی دارد. پس اگر صفحه نمایشی ۱۷ اینچی دارید حتماً لازم نیست کارتی با ۴ گیگابایت تهیه کنید! (به غیر از دوستان گیمینگ)

پس اگر به مانند من، صفحه نمایشی ۱۷ اینچی دارید و رزولوشنی برابر با ۱۰۲۴×۱۲۸۰ مطمئن باشید که نیازی به داشتن کارت گرافیکی با حداکثر میزان حافظه گرافیکی نخواهد بود و یک کارت گرافیکی یک گیگابایتی برای شما کاملاً مناسب است! (و حتی کمتر از آن) پس همینجا به من قول بدهید که دیگر فریب فروشندگان را نخورید، و بیشتر از آنچه که به حجم حافظه کارت گرافیکی اهمیت بدهید به موارد دیگری که خواهیم گفت اهمیت دهید!

یکی از معمول ترین حافظه هایی که امروزه در کارت های گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد نیز با نام GDDR5 شناخته می شود که برای انتقال داده ها از چهار مسیر بهره می برد. ( آخرین تکنولوژی GDDR5 می باشد که برای پردازش بازی های روز دنیا واقعا عالی می باشند)

اما یکی از بخش های مهم کارت گرافیک، جدای حافظه آن واحد ROP کارت گرافیک است. این واحد که مخفف عبارت Raster Operator Unit می باشد، وظیفه دارد تا بعد از به پایان رسیدن مراحل پردازش ویدیویی مانند ساخت اجسام ، تعیین رنگ و نور، داده ها را بر روی حافظه کارت گرافیکی ذخیره کند. ROP ها که در معماری کارت گرافیک بعد از پردازنده های جریانی یا همان Stream Processor ها قرار دارند در واقع با فشرده سازی رنگ و Anti Aliasing سروکار دارند. توجه داشته باشید که هرچه تعداد ROPها بیشتر باشد عملکرد کارت بالاتر می رود.

اما Anti Aliasing (AA) خود به چه معناست و به چه چیز اشاره دارد؟ AA یکی از تکنیک های بهبود کیفیت تصاویر در پردازش نهایی است. در ایجاد تصاویر در بازی های کامپیوتری ما شاهد استفاده از چند ضلعی ها (مثلث) هستیم. فرض کنید که یک توپ و یا یک جسم گرد متشکل از این چند ضلعی ها ساخته می شود، اما حتماً مشاهده کرده اید که در لبه های این چنین شکل ها ما شاهد پله پله شدن تصویر می باشیم. با بهره گیری از AA می توان تا حد بسیار زیادی این موضوع را برطرف نمود.

بگذارید موضوع را کمی بازتر کنم! در هنگام اجرای بازی های کامپیوتری ما شاهد پردازش تصاویر زیادی از جمله لبه های هر شی ای هستیم. به طور مثال، وجود لبه های تیز در یک راه پله در یک بازی کامپیوتری تصاویر نشان داده را از حالت واقعی درآورده و نمایی ناخوشایند را به گیمر نشان می دهد که به آن در اصطلاح Aliasing گویند. دلیل وقوع چنین مشکلی به واسطه ساختاری است که در کامپیوتر شاهد آن هستیم. این ساختار به واسطه معماری کارت گرافیک است که به واسطه اینکه صفحات نمایشگری که ما امروزه از آن بهره می بریم ساختاری پیکسل گونه دارد، توسط کارت گرافیک به صورت پیکسل وارد پردازش می شوند. حال اگر شما از صفحه نمایشی بهره ببرید که دارای رزولوشن بالایی باشد، تعداد پیکسل هایی که در یک اینچ نمایش داده می شود متعاقباً بالاتر می رود و به طور مثال اگر در رزولوشنی مانند ۱۲۸۰×۱۰۲۴ ما توپی را در اندازه یک اینچ داشته باشیم، در رزولوشنی مانند ۱۹۲۰×۱۰۸۰ ما این توپ را در ابعادی کوچکتر می توانیم ببینیم. پس نتیجه آنکه با بالاتر رفتن تعداد پیکسل ها و کوچکتر شدن جزئیات Aliasing ایجاد شده نیز کمتر محسوس خواهد بود اما همچنان باقی است. به خاطر داشته باشید که با بالاتر رفتن رزولوشن صفحه نمایش، کارت گرافیک می بایست تعداد پیکسل های بیشتری را در آن واحد پردازش نماید که این خود باعث پایین آمدن میزان فریمدهی کارت می شود. اما کاری که AA انجام می دهد به این شکل است که به دور از اینکه کاربر بخواهد مقدار رزولوشن را بالا ببرد تا نتیجه نهایی زیباتر شود، می تواند آن لبه های ناهوار را هموار سازد آن هم به واسطه اضافه کردن پیکسل هایی به بخش هایی که دچار این مشکل شده اند. در این بین AA نیاز دارد تا بازسازی ای از تصاویر داشته باشد و برای آن نیاز به اسکن کردن داده های موجود می کند. در این بین به واسطه این اسکن کردن و اضافه کردن پیکسل های بیشتر به دور اجسام، موجب کاهش فریم دهی نهایی نیز می شود. AA می تواند هم بر تصاویر ۲D و هم بر تصاویر ۳D تأثیرگذار باشد.

اما سوال اینجاست که ما چرا شاهد بهره گیری از AA به صورت پیش فرض در ساختار بازی ها نیستیم؟ دلیل آن این است که AA نیازمند پردازش بالا و حجم حافظه گرافیکی بالایی است. به همین دلیل است که ما در تنظیمات بازی ها شاهد سطح های مختلفی از AA مانند ۲x ، ۴x و … هستیم. حال معنای این اعداد چیست؟ این اعداد به کارت گرافیک می گویند که از چه تعداد الگو برای هموار سازی لبه های تصاویر استفاده نماید. هرچه تعداد الگوها بالاتر رود، کارایی کارت نیز پایین تر خواهد آمد. به این نکته نیز دقت داشته باشید که بهره گیری از AA به میزان رزولوشن شما نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ۸x AA برای رزولوشنی مانند ۱۲۸۰×۷۲۰ مناسب است و ۲x AA برای رزولوشنی مانند ۱۹۲۰×۱۲۰۰ .

اما بیایید کمی هم در مورد Anisotropic Filtering و از کارکرد آن بگوییم. AF پوششی از رنگ های مختلف است که بر روی اجسام قرار می گیرد. این پوشش می تواند سبب شود تا جسم ما شبیه به یک تکه چوب، خط کشی خیابان ، آجر و … باشد. اما وظیفه AF به همینجا ختم نمی شود، اگر AA وظیفه داشت تا لبه های تصاویر و شکل ها را شفاف تر نماید، AF وظیفه دارد تا درون اجسام را زنده تر و قابل باورتر نماید. حتماً دیده اید که با فاصله گرفتن از اجسام در بازی های کامپیوتری تصاویری که در دور دست می بینید دچار محو شدگی می شوند، از طریق این تکنیک این محو شدگی به حداقل خود می رسد.

فرکانس حافظه

یک اتوبان را تصور کنید هرچی لاین های آن اتوبان بیشتر باشد ماشین ها به راحتی و بدون ترافیک در آن حرکت می کنند کارت گرافیک ها هم نیز دقیقا همانطور هستند ماشین های ما اطلاعات هستند که اماده پردازش هستند و هرچه بیشتر باشد فضای بیشتری را برای اجرا دارند و این دقیقا همان چیزی هست که گیمر ها میخواهند هرچه بیشتر باشد بازی ما روان تر یا به اصطلاح بدون لگ اجرا میشود.

رابط حافظه

خب همون اتوبانمونه که محدودیت سرعتش بالاتره یعنی بجا اینکه با ۱۲۰ حرکت کنه ۱۹۰ کلیومتر مجاز به حرکت هستش خب هرچی بیشتر باشه طبیعتا بهتره!

نوع حافظه یا همان نسل حافظه

نسل های حافظه کارت های گرافیکی شامل پنج نسل با نام های GDDR1 تا GDDR5 می باشد که هرکدام دارای مشخصات و معماری به نسبت متفاوتی هستند که ما در این مقاله به آنها نخواهیم پرداخت. اما هرچه نسل جدیدتر باشد بهتر است.

خب خلاصش کنم دوستانی که قصد خرید کارت های گرافیکی گیمینگ کنن بهتره GTX 950 به بالا خریداری کنند (البته بگم که از این چیزی که گفتم هرچقدر برید بالاتر فرق های جزیی می بینید پس زیاد حساس نباشید) خلاصه این چیزی که من گفتم یعنی عالی هر چیم بیشتر عالی تر و خلاصه حافظه هم بیشتر از ۴ گیگ فرقی نداره (۴ گیگم زیاده تازه ولی ۴ بخرید بهتره ولی مهم قدرت GPU و توضیحاتی که بالا دادیم)

خب دوستان من گیمر نیستم ولی رندر های سنگینی انجام میدم ماله من GTX 1060 OC 6G هستش که از پس هر بازی بر میاد ولی خب قیمتشم از پس همه برمیاد 🙂 اگه میخواید واقعا بازی کنید پول خوبی هم میخواد ولی بنظرم ارزش داره

با خواندن این مقاله ای که سعی شد بسیار ساده و شیوا توضیح داده شود، فکر می کنم داده های بیشتری را توانستید در خصوص این قطعه دوست داشتنی بدست بیاورید و ابهامات شما در خصوص مقدار و نوع حافظه نیز برطرف شده باشد.

باز هم اشاره می کنم که کارایی یک کارت گرافیکی به هیچ وجه رابطه مستقیمی با میزان حافظه گرافیکی آن ندارد و عوامل بسیاری در کارایی حافظه از جمله رابط حافظه و … در آن دخیل هستند. به یک نکته هم دقت نمایید که اگر تمامی موارد گفته شده در بالاترین حد ممکن باشند و تنها چیپ گرافیکی از سطح متوسط برخوردار باشد باز هم کاربر نمی تواند آن کارایی ای را که مد نظر دارد را بدست بیاورد. پس یک کارت ارزان قیمت ولو با ۴ گیگابایت حافظه نمی تواند کارت مناسبی برای اجرای بازی های فعلی باشد و در مقایسه با یک کارت ۱ گیگابایتی با معماری ، رابط ، فرکانس و … بهتر یا به عبارتی نسبت به یک کارت گران قیمت تر با کلاس کاری بالاتر ، ضعیف تر است.

در نهایت لازم به ذکر است که برای بازی های فعلی و کار های معمول شما با یک صفحه نمایش با ریزولوشن FullHD هم به ندرت به بیشتر از دو گیگابایت حافظه واقعی کارت گرافیک نیاز دارید (۴ گیگی که گفتم در بالا برای سال های آینده که بازی ها توسعه پیدا می کنند)  پس دیگر فریب حقه های بازاری را نخورید …

P30LINUX.COM

توسط |۱۳۹۷/۶/۲۸ ۱۹:۳۱:۵۲شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۷|سخت افزار شناسی|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

Ehsan
احسان هستم دانشجوی آی تی علاقه ی زیادی به امنیت شبکه دارم امیدوارم بتونم مطالب مفیدی با شما به اشتراک بزارم

ثبت ديدگاه